BOWDEN SPACELANDER2012.12.05. 20:34, stampandbike
Ben Bowden aut designer ltal tervezett Spacelander prototpust 1956-ban teszteltk amerikban, s 60-ban beindult a sorozatgyrtsa. A kerkpr tmege 24 kg alatt volt, ami a kortrs konstrukcikhoz kpest igen knny volt.
Ennek ellenre csak 522 darabot gyrtottak belle, mivel az akkori divathullm konformista kvetinek nehezen vette be a gyomra ezt a tlsgosan fantasztikusnak tartott designt. Megmaradt a kurizum szintjn, s ennek ksznheten manapsg rengeteget fizetnek a „vjtflek” egy-egy j llapot pldnyrt.
Ezt kvette 1964-ben mg egy tpus Bowden 300 nven. 5 fle sznben kszlt, viszont ni vltozata egyik Bowden tpusnak sem kszlt a magas szerszmkltsgek miatt. E msodik verzi sem rvendett tl nagy npszersgnek, s ezzel mondhatni meg is bukott az vegszlas kerkprok ideja egy idre.
1960-ban a Schwinn gyr is elgondolkozott a manyag biciklin, s szletett egy terv a Spacelander hatsra, ami sosem valsult meg, viszont igencsak jvbe mutat gondolatokat tartalmazott (pldul a csepp keresztmetszet ramvonalas manyag kormny).
Szveg forrsa: Bikemag
KERKPROS FOCI2012.11.21. 10:49, stampandbike
A kerkprlabdrl
A versenyplya szabvnyos teremkerkpr-plya mret, gy a kerkprlabdnl, mint a mvszkerkprnl. 14 mter hossz s 11 mter szles. Ezt egy 30 cm magas, 60 fokban dnttt palnk hatrolja. A plya fellete nemzetkzi versenyeken fa, vagy lakkozott fa fellet.
A kapu 2 mter magas s ugyanennyi szles is. A kapufa vastagsga 3 cm s 5 cm kztt szabadon vlasztott, anyaga: fm/acl. A labda gmb formj s durva vszon bortja. A slya 500 g s 600 g kztt van, az tmrje 17-18cm s a belseje faforgccsal s lszrrel van tltve. Lvseknl s szabadrgsoknl a labda sebessge a 70-80km/h sebessget is elrheti.
A jtk a labdval, a kerkpr kerekeivel s a testtel lehetsges, persze a kezek s a lbak alkalmazsa nlkl (a kezekkel mindig a kormnyt kell fogni, mg a lbaknak folyamatosan a pedlon kell lennik), de a fejels megengedett. A csapatok 2 jtkosbl llnak: kapusbl s vdjtkosbl. Szksg esetn pozciikat szabadon cserlhetik. A jtkid 2x7 perc felntt kategriban, a kt flid kztt sznet van, amely 2 perc hossz s utna trfelet kell cserlni a csapatoknak. Junior kategriban 2x6 perc s iskols kategriban 2x5 perc a mrkzs.
STHER2012.11.01. 15:23, stampandbike
Motorvezetses verseny, mely vagy adott tvon (az elfutamok sorn 25 km, a dntben kt 30 km-es futam) vagy adott id alatt (egy ra) zajlik.
A szervez szvetsgnek 10 (amibl 2 tartalk), a UCI elrsoknak megfelel motort kell biztostania. A tartalk motorokat brki hasznlhatja, akinek meghibsodik a motorja. A brknak minden verseny eltt meg kell vizsglniuk a motorokat, ha szksges, egy hozzrt technikus segtsgvel. A vizsglat utn a motorokat elzrva kell trolni, a kulcsoknak az egyik brnl kell lennik. A motorokat csak akkor lehet kiadni a motorosok szmra, ha az versenyk kvetkezik. 2 vizsglat kztt nem cserlhet motort a motoros. A motorosoknak licenccel kell rendelkeznik. A fbrnak ki kell jellnie 2 tartalk motorost, akiknek be kell indtaniuk a tartalk motorokat, ha a verseny kzben meghibsods trtnne.
Minden futamot azonos napon kell rendezni. A brk a jelentkezk szma alapjn hatrozzk meg az elfutamok szmt. Legalbb 2 elfutamot kell rendezni, egyenknt maximum 8 indulval. Ha 2 elfutam van, futamonknt az els 3 jut tovbb, plusz a 4. a gyorsabb futambl. 3 elfutam esetn, minden futambl az els 2 jut tovbb, plusz a 3. a leggyorsabb futambl. Ha 4 vagy tbb elfutam van, minden futam gyztese, plusz a leggyorsabb futamok 2. helyezettjei jutnak a dntbe, sszesen heten. A dnt kt 30 perces futambl ll.
VELOCIPD2012.10.21. 21:22, stampandbike
A velocipd tulajdonkppen a mai kerkpr elfutra. Az angol neve (penny-farthing) jl szimbolizlja a formjt, egy nagy kerk ell egy kicsi htul. A kezdetleges, kizrlag fldn futva, lkssel hajthat ksrletek utn ez volt az els valban kzlekedsre hasznlhat szerkezet. A klnbsg a mai kerkpr s a velocipd kztt a meghajtsban van. A velocipdek esetben ugyanis kzvetlenl az els kereket hajtjuk meg. Az tttel hinya miatt az els kerk tmrre a mai ltalnosan elfogadott 26” helyett akr 56” is lehet.
Az 1860-as vek elejn (1861-ben?) Franciaorszgban Pierre Michaux ksztette el az els mintapldnyt. A fbl ksztett szerkezet a ksbbi velocipdek minden elemt tartalmazta mr.
Azt, hogy az j kzlekedsi eszkzzel mr valban nagy tvolsgokat lehetett megtenni jl jelzi Borbly Gyrgy tordai tanr tja. A Kolozsvri Athletikai Club sportembere az 1880-as vek elejn Kossuth Lajost keresve kerekezett velocipddel Prizsba s vissza Torint is rintve. Mint Borbly is rja knyvben a velocipddel val kzlekeds abban az idben nem volt veszlytelen. Az akkori utakon napi sokszori fejre esssel vgzd baleset volt a velejrja.
Szveg forrsa: wikipdia
BKEVERSENY, VARS-BERLIN-PRGA2012.10.13. 15:26, stampandbike
A bkeversenyek rvid trtnete
A bkeversenyt 1948-tl 1989-ig - mint a legjelentsebb s legnehezebben teljesthet amatr kerkprosok szmra rendezett szakaszversenyt - a keleti orszgok „Tour de France”-ja knt emlegettk. (a Nemzetkzi Kerkprsport Szvetsg (UCI) egykori elnke, Franzosen Achille Joinard nyilatkozata szerint) Manapsg a verseny felrtkeldtt, tbbnyire profi csapatok vesznek rajta rszt, a kerkprsport vilgszvetsgnek ksznheten. A versenyt a 2006-tl a UCI eurpai tra keretei kztt rendezik meg, HC-2 kategrinak szmt amely a msodik legmagasabb kategria.
1947-ben Karel Tocl a „Rude Pravo” cseh napilap jsgrjban s a lengyel „Trybune Ludu” lap jsgrjban fogalmazdott meg a kerkprverseny tlete. 1948 mjusban tletket a „Tat” cm havilapban tettk kzz, m mivel mindkt orszg sajt gyztest akart nnepelni ezrt kt futamot rendeztek. Mjus 1-5-ig Varsbl Prgba, mjus 1-9-ig Prgbl Varsba indult a verseny. Hamarosan „bkeverseny”nven kezdtk emlegetni , hivatalos szimblumnak Picasso fehr galambjt vlasztottk. 1952-tl a szervez orszgokhoz az egykori kelet-nmetorszg (DDR) is csatlakozott. Az ottani szervez a”Neues Deutschland” c. napilap volt.
|