WALT DISNEY - TIKI, VIKI, NIKI2012.09.11. 20:19, stampandbike
Tiki, Niki s Viki Kacsa kitallt szereplk a Donald Kacsa-univerzumban, Donald kacsa hrom szinte egyforma unokaccse (csak a ruhjuk szne – zld, piros, kk – alapjn lehet megklnbztetni ket). Ted Osborne s Al Taliaferro tallta ki ket s elszr 1937. oktber 17-n jelentek meg nyomtatsban. Kpernyn elszr a Donald unokaccseiben jelentek meg 1938. prilis 15-n.
A trtnetben Donald Kacsa nvrnek, Della Kacsnak s Dzi Kacsa egyik fivrnek gyerekei. tmenetileg Donaldra bzzk ket, miutn az egyik trfjuk krhzba juttatta az apjukat (petrdkat raktak a szkre). A szleikrl nem is hallunk tbbet s Donald hivatalosan is rkbefogadta ket 1942-ben. Rendszerint elksrik a nagybtyjukat s a nagy-nagybtyjukat, Dagobert bcsit a kalandjaik sorn.
Mindhrom kiskacsa sokcsillagos tbornok az Ifj Mormotk cserkszcsapatban.
Idnknt elfordul, hogy egy negyedik unokacs (rendszerint srga ruhban) is becsszik a rajzol hibjbl. Bob Foster szerkeszt a „Ciki” nevet adta a figurnak, s az egyik Egmont-kpregnyben („Sok hh cikirt”, Donald Kacsa magazin) meg is magyarzza a jelensget (mint egy klnleges termszetfeletti hatst).
Szveg forrsa: Wikipdia
A KERKPR DIADALMAS HDTSA MAGYARORSZGON2012.09.08. 20:43, stampandbike
Magyarorszgon a kerkpr elterjedse s gyrtsa a fejlett, iparosodott llamokhoz viszonytva, ksn kezddtt. Megjelensi nyomaival a mlt szzad 60-as veinek vgn tallkozhatunk. Bizonytk erre egy karikatra, melyet Klic Kroly rajzolt, s 1869-ben jelent meg egyik korabeli lapunk hasbjain.
A msik nyomsabb bizonytk az a hirdets, amely szintn 1869-ben ltott napvilgot.
A Kertsz s Eiser cg ajnlja a raktron lv kerkprokat. A II. Vilghbor alatt lebombzott Szervita tri (ma Martinelli tr) nagyhr sport- s jtkkereskeds alaptja, Kertsz Tdor, klfldn ismerkedett meg a kerkprsporttal, s itthon is bemutatta tudomnyt. A Duna-parton s a Belvrosban karikzva, nagy feltnst keltett. A feltnssel egytt elrte, hogy mindjrt reklmot is csinlt a nla kaphat kerkproknak. Sportszeretettl s zleti rdektl vezrelve, a Haas-palota helyn, lv telken kerkpr-iskolt is nyitott. Egy-egy barkcsol sajt cljaira mr ekkoriban ksztett ugyan nhny hazai gyrtmny kerkprt, de ezek termszetesen egyedi darabok voltak. Ennl elbbre lpett Eichorn Nndor, aki nemcsak sajt cljaira ksztett kerkprt, hanem eladsra, s ezek a ksztmnyek piacot is talltak maguknak. A Lng Jakab s fiai cg szintn foglalkozott – br kiss tlhaladott tpus, de magyar gyrtmny – „Hunnia Schampion” elnevezs kerkprok s alkatrszek gyrtsval.
OLIMPIAI JTKOK - SYDNEY 20002012.09.06. 19:44, stampandbike
XXVII. nyri olimpiai jtkok – Sydney, Ausztrlia: 2000. 09. 16–10. 01.
A NOB kvetkez vben bcsz elnke szerint Sydney „minden id legnagyobb olimpijt rendezte meg”. Az atlantai fiask utn ezttal valban nem volt ok a korholsra, hiszen a versenyzk nvekv szma mellett a nzk rdekldse is hatalmas mreteket lttt. A ni sportolk arnya ezttal elrte a 38,8%-ot, az j sportgak kztt pedig bemutatkozott a kerkprt magba foglal triatlon is. Ezen az olimpin a sportg trtnetben egyedlll mdon a hazai szneket egy hlgy kpviselte, mgpedig nem is akrhogyan.
Szabolcsi Szilvia ekkor mr ktszeres U23-as sprint Eurpa-bajnokknt (1997, 1999) rkezett az ausztrl fvrosba (ksri Ills Blint s Schillerwein Istvn voltak), ahol replversenyben s llrajtos idfutamban indult. A kett kzl a sprint volt az ersebb szma, ennek ellenre az 500 mteres idfutam 17 fs meznyben 35,778 msodperces j magyar csccsal a 12. helyet szerezte meg. Replversenyben 12 versenyz llt rajthoz, ahol a kvalifikcis futamban Szilvia 11,545-s, azaz a hatodik legjobb idvel vrta a folytatst. Az elfutamokban az ukrn Irina Janoviccsal (a ksbbi bronzrmes) kerlt ssze. A BVSC sprintere a msodik krben megindtotta a hajrt, az ukrn versenyz azonban ers knykmunkval akadlyozva t, majd vgl az lre kerlt. Az vs ellenre az ukrn lnyt nem zrtk ki, gy Szilvia a remnyfutamba kerlt, ahol egy finn s egy knai versenyz vrt r. A remnyfutamot hatalmas hajrval nyerte, gy ezutn a ngy kz jutsrt Okszana Grisinval (a ksbbi ezstrmes) kellett megkzdenie.
OLIMPIAI JTKOK - ATLANTA 19962012.09.03. 21:09, stampandbike
XXVI. nyri olimpiai jtkok – Atlanta, USA: 1996. 07. 19–08. 04.
Az atlantai olimpia zrnnepsgn ezttal nem a mr-mr megszokott sablon hangzott el Juan Antonio Samaranch szjbl. A „minden idk legnagyobb olimpija” frzis helyett a „klnleges jtkok” megjellst hallhatta a nagyrdem. Ez nem is volt vletlen, hisz az utbbi idk legrosszabb szervezst mutattk be az amerikaiak. A logisztika gyengre sikerlt, a biztonsgi intzkedsek gyatrk voltak, ennek ksznheten mg egy robbantsos mernylet is besikerlt. Bizonyos tekintetben azonban volt nmi nvekeds: ezttal 271 versenyszmban avattak bajnokot, akik immr 197 orszg sportoli kzl kerlhettek ki. Ebben az vben debtl egy j brings szakg a jtkokon: a hegyikerkpr, amely keretein bell cross country futamokat rendeznek frfiaknak s nknek. A versenyszm megnevezst tekintve ezek utn egyre inkbb az olimpiai krossz avagy XCO lesz a bevett gyakorlat. Elszr rendezik meg az orszgti egyni idfutam szmot, ahol Miguel Indurain gyzelemmel teszi fel a koront kerkpros plyafutsa vgre, majd visszavonul az aktv versenyzstl.
A magyar kerkprsportot ezen a nyri olimpin Bodrogi Lszl kpviselte, ksrje Helsinki 5. helyezettje, Schillerwein Istvn volt. Bodrogi az orszgti meznyverseny 221,85 kilomteres tvjn indult, ahol a 184 rsztvev kztt ott talljuk a korabeli teljes profi lmeznyt. A magyar versenyzt vgl a 164. kilomternl krztk le, a kzdelembl a svjci Pascal Richard kerlt ki gyztesen.
Egyes hazai almanachok szerint Bodrogi Lszl 4000 mteres egyni ldzversenyben is indult, ahol 22 rsztvevbl a nyolcaddntben kiesett. Erre az atlantai olimpiai hivatalos jegyzknyvben azonban nincsen utals, teht valsznleg elrsrl van sz.
Szveg forrsa: RevoMag
OLIMPIAI JTKOK - BARCELONA 19922012.08.28. 19:30, stampandbike
XXV. nyri olimpiai jtkok – Barcelona, Spanyolorszg: 1992. 07. 25–08. 09.
Ebben az vben hat plyz kzl vlasztotta a zsri Barcelont. Ez volt a negyedik prblkozsa a kataln fvrosnak, nem mellkes, hogy a NOB-ot ekkor elnkl Juan Antonio Samaranch szlvrosrl van sz. A vros azonban nem lt vissza a sikerrel s fantasztikus hangulat versenyt rendezett. sszesen 169 orszg 9367 sportolja llt rajthoz, a nzk szmos a szablyokhoz alkalmazkod rdekes technikai jtst figyelhettek meg. Ilyen volt Chris Boardman Lotus plyagpe, amely mig mrfldkknt szerepel az ipari formatervezs, illetve a kerkprok fejldsnek trtnetben. Boardman gy lesz olimpiai bajnok 4000 mteres egyni ldzversenyben, hogy a dntben lekrzi Jens Lehmann-t. Az orszgti meznyversenyben Fabio Casartelli gyzedelmeskedik, aki ksbb az 1995-s Tour de France-on hallos fejsrlst szenvedett. Magyarorszgot hrom orszgti- s egy plyaversenyz kpviseli, kztk els zben lthatunk magyar ni kerkprost az olimpin Izsk va szemlyben.
|